Czy antyrefleks jest potrzebny?

Zdecydowanie TAK!

Jest to niezwykle ważna dla naszych oczu powłoka. Dzięki niej obraz, na który w danej chwil patrzymy jest bardziej naturalny i czysty. Eliminuje ona powstawanie negatywnych odblasków, minimalizuje natężenie światła odbitego a zwiększa ilość światła przechodzącego, dzięki czemu szkła zyskują wyjątkową przejrzystość. Polepszaja również kontrast widzenia.

Aby lepiej zrozumieć jak działa antyrefleks, wystarczy stanąć przed oknem i spojrzeć na otoczenie znajdujące się za szybą( okulary bez antyrefleksu) a następnie otworzyć okno i porównać, jakość obrazu bez szyby ( okulary z antyrefleksem) – prawda, że jest lepsza?

Powłoka antyrefleksyjna nadaje soczewkom estetyczny wygląd. Gdy jej zabraknie, szkła wyglądają trochę jak lustro. Patrząc na osobę w takich okularach widzimy swoje własne odbicie. A osoba nosząca okulary bez antyrefleksu ma wrażenie, że są one nieustannie brudne lub mleczne.

Mity o antyrefleksie

Błędne będzie również stwierdzenie jakoby szkła z antyrefleksem nadawały się tylko i wyłącznie do pracy przy komputerze. Nic bardziej mylnego, tego typu szkła sprawdzą się w każdych warunkach i zawsze poprawią, jakość naszego widzenia zarówno podczas oglądania telewizji, czytania książki, spaceru czy jazdy samochodem. Również dzieci za każdym razem powinny mieć okulary z antyrefleksem. Świat widziany przez takie okulary jest po prostu ładniejszy a oko mniej się wysila.

Mitem jest stwierdzenie, że okulary z antyrefleksem źle się czyści. Na łatwość utrzymania ich w porządku wpływają dodatkowe powłoki nakładane na antyrefleks, m.in. oleofobowa czy hydrofobowa. Dlatego ważne jest, aby kupować szkła dobrej jakości, takie które będzie się przyjemnie użytkować na co dzień.

soczewka z antyrefleksem
soczewka bez antyrefleksu